Pluskwa domowa (Cimex lectularius) – gatunek owada należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach.
Jest niewielki, około 4-6 mm długości, i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Gnieździ się w pomieszczeniach, najczęściej w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami. Jest pasożytem, posiada narządy gębowe typu kłująco-ssącego, żywi się krwią ssaków (w tym człowieka).
Samica składa jaja w marcu, maju i czerwcu w ilości kilkudziesięciu sztuk. W ciągu jednego sezonu pluskwa składa około 250-500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1-2 miesiące. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Pluskwy potrafią także poddać się hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mogą znaleźć żywiciela.
Owady żyją w środowisku ludzkim. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.
Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu wegetującej kolendry siewnej lub gnijących malin. Może on pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.
Należy dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Żywe osobniki oraz ich jaja należy zabić, stosując myjkę parową. Wytwarza ona z wody gorącą parę, która zabija pluskwy i jajka. Należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca.
(źródło Wikipedia)
Zwalczanie pluskiew
Pluskwa domowa może się schować w najmniejszym zakamarku naszego domu. Dlatego też jej zwalczanie nie należy do zadań najłatwiejszych, ale ostatecznie daje gwarancję całkowitego pozbycia się pluskwy z domu. Pluskwy mogą pozostać w uśpieniu do roku czasu, dlatego jeśli pojawią się poniższe objawy, to znak, że pluskwa domowa się uaktywniła i należy rozpocząć jej zwalczanie:
- na pościeli pojawiają się czerwone plamki krwi,
- na ciele są widoczne ślady po ugryzieniach.
Dezynsekcja pluskiew obejmuje szereg działań, które mają na celu wyeliminowanie tego uciążliwego owada z siedlisk ludzkich – mieszkań, domów, a także różnego rodzaju obiektów mieszkalnych użytkowanych rekreacyjnie. W zależności od skali problemu, a także miejsca występowania pluskiew do ich zwalczania można wykorzystać różne metody – chemiczne i fizyczne. O tym, czy dezynsekcja pluskwy przyniesie zamierzony efekt decyduje dobór metody do skali problemu oraz rzetelność przeprowadzanych zabiegów owadobójczych.
Chemiczne zwalczanie pluskiew może przypominać odkomarzanie, o ile zdecydujemy się na zwalczanie owada metodą oprysku. Wśród innych metod chemicznej walki z pluskwami wskazać należy opylanie powierzchni środkami pylistymi oraz zamgławianie termiczne i ultraniskoobjętościowe. Do bardziej tradycyjnych metod chemicznych należy zadymianie świecami dymnymi z insektycydem.
Fizyczne zwalczanie pluskiew może zakładać wytrzepywanie przedmiotów, odkurzanie pomieszczeń i fizyczne usuwanie pojedynczych owadów. Jest to jednak bardzo czasochłonne i nie gwarantuje sukcesu. Dlatego Klientom poszukującym ekologicznych metod na zwalczanie pluskiew proponujemy ogrzewanie całych pomieszczeń do temperatury ponad 600C i jej utrzymywaniu przez czas niezbędny do wyginięcia dorosłych osobników pluskwy, larw, a także złożonych jaj. Pluskwy można również usunąć poprzez miejscowe ogrzewanie parą wodną lub wymrażanie suchym lodem.
Klientów poszukujących profesjonalnej pomocy w zakresie dezynsekcji pluskwy lub innych szkodników zachęcamy do kontaktu. Skuteczna walka z insektami, a także zwalczanie gryzoni to nasza specjalność.